Co jest fundamentem zmian w życiu zawodowym?

Co jest fundamentem zmian w życiu zawodowym?

Budowę domu zaczyna się od solidnego fundamentu, na którym w kolejnych krokach wznoszona jest reszta budynku.

Fundamentem na którym należy zbudować swoją karierę lub od którego wzmocnienia warto zacząć przygotowania do zmiany zawodowej jest poczucie własnej wartości. Poczucie własnej wartości na tyle solidne i trwałe, że pomimo zawirowań, trudności, niepokojów, obaw, krytycznych opinii wytrwale będziecie dążyć do celu, do realizacji Waszych planów i marzeń.

 

Nataniel Branden, amerykański psycholog. definiuje poczucie własnej wartości jako stan psychiczny powstały na skutek uogólnionej oceny dokonanej na własny temat, opierając je równocześnie o 6 filarów.

 

Życie świadome

czyli pierwszy filar to podstawa poczucia własnej wartości. Abyście mogły żyć świadomie musicie zdawać sobie sprawę ze swojej sytuacji,  z tego co się wokół Was i z Wami (Waszymi emocjami, uczuciami, nastrojami) dzieje. To życie w którym nie ma miejsca na „kolorowanie” rzeczywistości, na zaprzeczanie faktom, na to że „może lepiej nie wiedzieć”. To życie w którym stawiacie czoła prawdzie o sobie i swojej sytuacji.

 

 Samoakceptacja

Po świadomości przychodzi pora na  samoakceptację czyli umiejętność zaakceptowania siebie, taką jaką jesteś – swoich zalet, swoich wad. Akceptacja siebie,  swojej sytuacji to warunek wyjściowy do rozpoczęcia zmian w życiu zawodowym, ale również osobistym. To ten moment gdy przestajecie się okłamywać, przestajecie „kolorować rzeczywistość”, opowiadając znajomym co u Was. To ten moment gdy dowalanie sobie, zastępujecie bycie swoją najlepszą przyjaciółką. Dopiero gdy zaczniecie patrzeć obiektywnie i z troską na siebie będziecie potrafiły podejmować decyzje i działania, które pozwolą Wam poprawić Waszą sytuację.

 

Odpowiedzialność

czyli trzeci filar oznacza koniec z obwinianiem rodziców, nauczycieli, szefa, współpracowników, klientów i wszystkich innych za swoją sytuację. To Wy jesteście odpowiedzialne za swoje życie, za miejsce w którym jesteście, za to co robicie, co myślicie, co czujecie, czym się kierujecie, na co poświęcacie czas i energię.

Ty nikt inny, jesteś za to odpowiedzialna – podkreślę to jeszcze raz.

Tylko Wy możecie zmienić swoje życie, przestańcie się więc w końcu oglądać na innych. Jeżeli nie wszystko w Waszym życiu zawodowym jest tak jakbyście chciały – zacznijcie, chociażby robiąc małe kroki to zmieniać. Z doświadczenia kobiet, z którymi pracuję, wiem, że czasami wprowadzanie zmian, łatwiej jest Wam wykonywać na bezpieczniejszym tzn. osobistym gruncie aniżeli zawodowym, gruncie gdzie nie obawiacie się tak reakcji z drugiej strony. To co najważniejsze to to żeby zacząć i oswajać się w ten sposób ze zmianami w życiu.

 

Życie celowe

czyli wyznaczanie sobie nawet małych celów i ich osiąganie daje uczucie sprawczości, a ich osiąganie podnosi poczucie własnej wartości. Jakie Wy stawiacie sobie cele? Do czego dążycie? W tym miesiącu, w tym roku, za 3 lata? A może po prostu płyniecie z prądem i przyjmujecie to co wam życie przyniesie, nawet gdy nie jest to czego byście tak naprawdę, naprawdę chciały. Może i jest to łatwiejsza droga, niewymagająca wysiłku ale zastanów się, czy właśnie takiego życia chcesz. Obok codziennego pędu,  warto realizować swoje cele zyskując tym samym większe uczucie kontroli i wpływu na własne życie.

 

Asertywność

Piąty filar wg. N. Brandana to asertywność czyli umiejętność wyrażania siebie w kontakcie z innymi osobami. To umiejętność wyrażania swoich uczuć, emocji, swojego zdania i opinii bez świadomej intencji ranienia innych. Asertywność to również umiejętność mówienia o swoich potrzebach i traktowania ich na równi z potrzebami innych. To pokonanie obaw „Co inni sobie o mnie pomyślą?”

 

Prawość

Ostatni filar mówi o prawości czyli życiu i postępowanie w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami, przekonaniami, zasadami. To bycie uczciwym wobec siebie i innych. To spójność tego co myślicie, mówicie i robicie. Gdy działacie wbrew sobie obniżasz swoje poczucie własnej wartości. Im bardziej będziecie wierne sobie, swoim ideałom i temu, w co wierzycie, tym bardziej wzrośnie Wasze wewnętrzne poczucie własnej wartości.

 

Poczucie własnej wartości  budujemy całe życie. Jego wzmacnianie w dorosłym życiu, w procesie rozwoju osobistego, w obliczu zmian zawodowych wymaga czasu. Po zmierzeniu się jednak ze swoją sytuacją, ze sobą, ze swoimi emocjami, przekonaniami, schematami myślenia, nawykami przychodzi, taki moment w procesie, gdy pojawia się na Waszych twarzach w miejsce smutku, a równie często i łez – uśmiech i zadowolenie z siebie.

Zadowolenie z siebie, które dodaje wam energii i odwagi do rozpoczęcia działań w kierunku zmian zawodowych – zmiany pracy, startu z własnym biznesem czy zadbania o swoją kondycję w pracy.

Dodaj komentarz