Work life-balance czyli tłumacząc dosłownie równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, rozumiana jest w różny sposób, nawet przez osoby zajmujące się tym tematem:
- dla jednych jest to właśnie zrównoważenie tych obszarów,
- dla innych oddzielenie ich od siebie,
- a dla jeszcze innych przełączanie się pomiędzy tymi obszarami.
Ja traktuję to pojęcie jako koncepcję stylu życia i łączenia:
- pracy,
- rodziny,
- dbania o siebie,
- życia społecznego
czyli 4 obszarów, o których warto na co dzień pamiętać.
Każdy z tych obszarów jest jak koło w samochodzie i w przypadku złapania „kapcia” w jednym z kół pozostałe trzy pozwolą Ci zachować względną stabilność, poczucie bezpieczeństwa i kondycję psychiczną umożliwiającą dalsze funkcjonowanie. Wszystko to pod warunkiem, że będą wcześniej w odpowiedni sposób pielęgnowane poprzez przeznaczenie im uwagi i zaangażowania.
Balans to nie tylko znalezienie czasu na każdą z tych 4 sfer ale również spójność wewnętrzna pomiędzy tym: co myślisz, co mówisz, co robisz, jakie podejmujesz decyzje, co akceptujesz, a co nie i co czujesz w związku z tym. Dążąc do balansu wewnętrznego zmniejszysz presję, którą często my kobiety, same na siebie nakładamy, rozdarcie wewnętrzne, rozterki oraz poczucie winy.
Jak dziś na skali od 1 do 10 oceniłabyś swój balans?
1 – brak balansu
10 – harmonia i spełnienie w życiu
Gdzie na tej skali chciałabyś być za rok?
Co będziesz czuła jak to osiągniesz?
Co będziesz czuła, gdy za rok nic się w Twoim życiu nie zmieni?
Głównym czynnikiem dzięki któremu możesz się przybliżyć się do work-life balance jest świadomość, tego co dla Ciebie jest ważne, czyli poznanie wartości, którymi się kierujesz przy podejmowaniu codziennych decyzji oraz życie w zgodzie z tymi wartościami.
Pamiętaj również, że w balansie nie chodzi o ilość czasu, tylko jakość – np. lepiej pobawić się z dzieckiem 20 min, niż przez godzinę siedząc na ławce plotkować z sąsiadką, gdy dziecko jest na placu zabaw, jeżeli w tym momencie, chcesz zaopiekować się sferą rodzina. Realizuj zadania krócej lecz, wydajniej – podczas realizacji zadania, skupiaj się na tym zadaniu, unikaj rozpraszaczy typu komunikatory czy bycia myślami gdzie indziej.
Wiem, że w pędzącym świecie uzyskanie równowagi, z pewnością nie jest łatwe, ale nie jest także niemożliwe, w momencie gdy o tej równowadze myślisz w taki sposób jak opisałam powyżej i dążysz do takiej formy codziennego funkcjonowania, która da Ci wewnętrzny spokój i harmonię między poszczególnymi obszarami, i może zabrzmi to górnolotnie ale po prostu szczęście.
Pamiętaj również, że osiągnięcie balansu zależy wyłącznie od Ciebie, a nie od Twojego pracodawcy, współpracowników czy najbliższych.