Work life balance – ale o co właściwie chodzi?

Work life balance – ale o co właściwie chodzi?

Work life-balance czyli tłumacząc dosłownie równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, rozumiana jest w różny sposób, nawet przez osoby zajmujące się tym tematem:

  •       dla jednych jest to właśnie zrównoważenie tych obszarów,
  •       dla innych oddzielenie ich od siebie,
  •       a dla jeszcze innych przełączanie się pomiędzy tymi obszarami.

Ja traktuję to pojęcie jako koncepcję stylu życia i łączenia:

  •       pracy,
  •       rodziny,
  •       dbania o siebie,
  •       życia społecznego

czyli 4 obszarów, o których warto na co dzień pamiętać.

 

Każdy z tych obszarów jest jak koło w samochodzie i w przypadku złapania „kapcia” w jednym z kół pozostałe trzy pozwolą Ci zachować względną stabilność, poczucie bezpieczeństwa i kondycję psychiczną umożliwiającą dalsze funkcjonowanie.  Wszystko to pod warunkiem, że będą wcześniej w odpowiedni sposób pielęgnowane poprzez przeznaczenie im uwagi i zaangażowania.

Balans to nie tylko znalezienie czasu na każdą z tych 4 sfer ale również spójność wewnętrzna pomiędzy tym: co myślisz, co mówisz, co robisz, jakie podejmujesz decyzje, co akceptujesz, a co nie i co czujesz w związku z tym. Dążąc do balansu wewnętrznego zmniejszysz presję, którą często my kobiety, same na siebie nakładamy, rozdarcie wewnętrzne, rozterki oraz poczucie winy.

 

Jak dziś na skali od 1 do 10 oceniłabyś swój balans?

1 – brak balansu

10 – harmonia i spełnienie w życiu

 

Gdzie na tej skali chciałabyś być za rok?

Co będziesz czuła jak to osiągniesz?

Co będziesz czuła, gdy za rok nic się w Twoim życiu nie zmieni?

 

Głównym czynnikiem dzięki któremu możesz się przybliżyć się do work-life balance jest świadomość, tego co dla Ciebie jest ważne, czyli poznanie wartości, którymi się kierujesz przy podejmowaniu codziennych decyzji oraz życie w zgodzie z tymi wartościami.

Pamiętaj również, że w balansie nie chodzi o ilość czasu, tylko jakość – np. lepiej pobawić się z dzieckiem 20 min, niż przez godzinę siedząc na ławce plotkować z sąsiadką, gdy dziecko jest na placu zabaw,  jeżeli w tym momencie, chcesz zaopiekować się sferą rodzina. Realizuj zadania krócej lecz, wydajniej – podczas realizacji zadania, skupiaj się na tym zadaniu, unikaj rozpraszaczy typu komunikatory czy bycia myślami gdzie indziej.

Wiem, że w  pędzącym świecie uzyskanie równowagi, z pewnością nie jest łatwe, ale nie jest także niemożliwe, w momencie gdy o tej równowadze myślisz w taki sposób jak opisałam powyżej  i dążysz do takiej formy codziennego funkcjonowania, która da Ci wewnętrzny spokój i harmonię między poszczególnymi obszarami, i może zabrzmi to górnolotnie ale po prostu szczęście.

Pamiętaj również, że osiągnięcie balansu zależy wyłącznie od Ciebie, a nie od Twojego pracodawcy, współpracowników czy najbliższych.

Dodaj komentarz