Jak osiągnąć satysfakcję z życia zawodowego?

Jak osiągnąć satysfakcję z życia zawodowego?

Satysfakcja z pracy to ogólne poczucie zadowolenia z tego co robisz zawodowo, z zajmowanego stanowiska, wykonywanych zadań oraz warunków wykonywanej pracy.

Satysfakcja oparta jest na subiektywnym odczuciu każdej z nas i to co na nią wpływa, może się zmieniać w zależności od tego na jakim etapie życia jesteś.

Satysfakcja związana jest również z różnicą pomiędzy Twoimi oczekiwaniami, potrzebami dotyczącymi sytuacji zawodowej, aktualnej pracy i poziomu ich zaspokojenia.

Jak na skali od 1 do 10 oceniasz swój poziom satysfakcji z pracy?  (gdzie 1 oznacza zupełny brak satysfakcji, a 10 pełnię zadowolenia)

 

Co wpływa na satysfakcję z pracy?

Wśród czynników wpływających na satysfakcję najczęściej wymieniane są: wynagrodzenie, docenienie, relacje z przełożonym, rodzaj i środowisko pracy. Warto jednak, przyjrzeć się również innym czynnikom, które mogą wpływać na poziom Twojego zadowolenia z pracy np.:

 • dopasowanie pracy do Twoich indywidualnych predyspozycji,
 • możliwość rozwoju,
 • pozytywne nastawienie,
 • work-life balance,
 • poczucie sens z wykonywanej pracy

Brak zadowolenia z określonych czynników często jest motywatorem do zmiany pracy.  Niezmiennie na pierwszym miejscu wg. raportu Hayse z 2022 roku  jest to niezadowolenie z  poziomu wynagrodzenia (57%). Na drugim miejscu znalazł się brak możliwości rozwoju (45%), natomiast na trzecim uplasował się brak wytyczonej ścieżki kariery (22%). Co piąty respondent planując zmianę pracy jako powód wskazywał brak równowagi pomiędzy życiem osobistym i zawodowym. Aż 18% profesjonalistów zamiar podjęcia pracy w innym miejscu motywuje niezadowoleniem z bezpośredniego przełożonego.

 

Jak możesz zwiększyć satysfakcję z pracy?

 •  Poziom wynagrodzenia

Wynagrodzenie to zapłata przez firmę, za pracę którą wykonujesz. Jeżeli chcesz zarabiać więcej dowiedz się, porozmawiaj ze swoim szefem – Co możesz zrobić aby dostać podwyżkę? Jakie oczekiwania musisz spełnić? – i zacznij działać w tym kierunku.

Warto również w raportach płacowych weryfikować jakie widełki płacowe obowiązują na zajmowanym przez Ciebie stanowisku.

Jeżeli Twoje oczekiwania wykraczają poza, obowiązujące na rynku widełki – pomyśl o podniesieniu kompetencji i zmianie stanowiska.

 

 • Dopasowanie pracy do Twoich indywidualnych predyspozycji

Każda z nas jest inna. Każda lubi robić coś innego. Warto poznać swoje cechy osobowości, mocne strony, oraz to co motywuje Cię do pracy aby na tej podstawie świadomie budować swoją ścieżkę zawodową. Dodatkowo dzięki poznaniu swoich ograniczeń i słabości możesz określić zadania, których będziesz unikać, żeby nie wystawiać się na niepotrzebny stres. Skupiając się na wykorzystaniu swoich naturalnych talentów, szybciej rozwiniesz swoje umiejętności  i odnajdziesz pracę, która da Ci satysfakcję.

Dzięki temu, że lepiej poznasz siebie, możesz łatwiej określić swoje potrzeby i oczekiwania zawodowe. Im większa zbieżność twoich oczekiwań z wymaganiami danej pracy, tym większa szansa na to, że właśnie ta praca przyniesie ci satysfakcję.

Zastanów się:  Czy obecnie masz możliwość wykorzystywać w pracy swoje mocne strony i talenty?

 

 • Możliwość rozwoju

Czym dla Ciebie jest możliwość rozwoju?

Czy jest to możliwość awansu? Czy możliwość realizacji nowych zadań, stanowiących pewnego rodzaju wyzwanie? Czy możliwość uczestniczenia w różnych projektach? A może możliwość uczestniczenia w szkoleniach?

Mierzenie się z różnorodnymi, nowymi zadaniami, wyznaniami pozwala nam poczuć, że mamy moc sprawczą. A to z kolei wpływa na nasz rozwój, poczucie pewności siebie i odwagę do sięgania po więcej.

Praca bez wyzwań na dłuższą metę przestaje dawać satysfakcję. Przestajemy czuć, że się rozwijamy, że uczymy się nowych rzeczy i w efekcie zaczynamy odczuwać nudę, stagnację.

Warto jednak pamiętać, że każda praca ma elementy powtarzalne i pewien rodzaj rutyny też jest potrzebny. Natomiast jeśli czujesz, że nuda to główny motyw twojej pracy, to zmień to.

Zastanów się: Czego potrzebujesz aby mieć poczucie rozwoju? Co możesz zrobić w tym kierunku?

 

 • Pozytywne nastawienie

Co widzisz – szklankę do połowy pełną, czy szklankę do połowy pustą?

Nastawienie odgrywa ogromną rolę w tym, jak postrzegasz swoją pracę. Jeśli jesteś zmęczona, zła lub sfrustrowana jest mało prawdopodobne, że cokolwiek cię usatysfakcjonuje. Zmiana postawy to proces jednak z biegiem czasu pracując nad swoją postawą możesz zacząć postrzegać wydarzenia w twoim życiu jako bardziej pozytywne i wartościowe doświadczenia.

Jeśli dostrzegasz głównie negatywne aspekty swojej sytuacji zawodowej, spróbuj na koniec tygodnia odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Z czego w tym tygodniu jesteś zadowolona?
 • Jakie wyzwania pokonałaś?
 • Czego się nauczyłaś?

Przyglądaj się faktom, patrz na nie z różnych perspektyw, zwróć uwagę również na swoją kondycję psychiczną, a jeżeli pomimo chęci z Twojej strony i dobrego samopoczucia nie będziesz w stanie dostrzec żadnych plusów w swojej pracy, zacznij działać w kierunku jej zmiany.

 

 • Dbaj o work-life balance

Jeśli pojawiają się problemy w pracy, często ten obszar zaczyna dominować w innych sferach życia. Bardzo ważne jest w takich momentach pilnowanie swoich granic – zarówno tych związanych z czasem pracy ale również mentalnych, związanych z myśleniem o pracy.

Warto posiadać również zainteresowania i zajęcia poza pracą. Zajęcia te pomogą ci złapać oddech od trudnej sytuacji w pracy, staną się twoją odskocznią, dzięki której spojrzysz na problemy z innej perspektywy — z perspektywy rzeczy, które naprawdę się liczą w twoim życiu.

 

 • Odnajdź sens swojej pracy

Dla wielu osób odnalezienie sensu w pracy, którą wykonują, daje poczucie satysfakcji.

Każde stanowisko w firmie jest po coś. Jeżeli pracujesz w dużej firmie, to czym się zajmujesz stanowi pewien wycinek całości – poszukaj, w realizacji czego większego bierzesz udział oraz zastanów się jakie jest Twój stosunek do tego zadania, celu.

Jeżeli chcesz uczestniczyć w realizacji tego celu – super – już wiesz, po co robisz to co robisz, a jeżeli nie czujesz tego celu, nie jesteś co do niego przekonana – może nie warto marnować czasu.

Zastanów się:  Co mogłoby ci dać poczucie, że twoja praca jest ważna i jej efekty mają znaczenie dla ciebie i innych ludzi? Co kryje się pod poczuciem sensu, którego potrzebujesz i dlaczego to jest dla ciebie ważne?

 • Szukaj nowych możliwości

Kiedy praca, którą kiedyś lubiłaś, która być może daje Ci poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa –  przestaje dawać satysfakcje, możesz mieć poczucie, że utknęłaś, że wpadłaś w pułapkę.

Nie wiesz co mogłabyś zmienić w tej sytuacji. Coraz częściej odczuwasz niechęć, apatię, zmęczenie, coraz trudniej wstać Ci rano z łóżka.

Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, zacznij szukać dla siebie innych możliwości zawodowych, alternatyw, opcji dla swojej obecnej pracy. Twoje postrzeganie sytuacji zmieni się diametralnie, gdy dostrzeżesz inne możliwości, inne opcje, i nie będziesz zmuszona tkwić w obecnej sytuacji.

 

Od czego zacząć poszukiwanie nowych możliwości?

 • Stwórz listę swoich talentów i zastanów się jak je wykorzystujesz w pracy.
 • Wypisz sukcesy, osiągnięcia i wyzwania, które udało ci się pokonać.
 • Przypomnij sobie – co zawsze chciałaś robić, o czym marzyłaś.
 • Przeglądaj ogłoszenia na stanowiska, które cię interesują.
 • Zacznij budować kompetencje, które pomogą Ci zdobyć nową pracę.

 

Zanim jednak nowe możliwości staną się rzeczywistością, szukaj nowych zadań, nowych obowiązków w aktualnej pracy. Dzięki temu będziesz miała większe poczucie sprawczości, kontroli nad swoją sytuacją oraz dobrą kondycję psychiczną  potrzebną do wprowadzania zmian w życiu.

 

 

Dodaj komentarz